609
(Безкоштовно для номерів Київстар)
TeamViewer
Чому ноутбук працює повільно і що з цим робити?

Чому ноутбук працює повільно і що з цим робити?

Фізичне старіння

Комп'ютер - це складний технічний пристрій, що складається з кількох частин: блоку живлення, материнської плати, процесора, постійної та оперативної пам'яті, відеоадаптера. Якщо материнські плати і процесори можна вважати вічними в нормальній роботі, то оперативна пам'ять, накопичувач і відеокарти - ні.

З роками продуктивність оперативної пам'яті знижується, з'являються так звані «погані» сектори, комп'ютери можуть зависати і виходити з ладу. Те саме стосується приводів. Класичний жорсткий диск з часом зношується - тому що він має рухомі частини, що працюють на високих швидкостях. Взагалі SSD-диски мають обмеження на кількість інформації, яку можна перезаписати, оскільки дані зберігаються в комірках мікросхем за допомогою електричних зарядів (хоча у нових SSD мало шансів вийти з ладу через побутовий знос). Відеокарти можуть страждати від тих же проблем, що й будь-яка флеш-пам'ять.

Сюди ж додамо найважливіший фактор - деградацію системи охолодження. З роками ноутбуки забилися пилом, термопаста засохла на життєво важливих мікросхемах, а кулери більше не обертаються, як з заводу. Підвищені температури всередині корпусу призводять до погіршення продуктивності всіх систем, а також до зміни фізичних властивостей компонентів, що призводить до більш серйозних збоїв.

Як правило, потужний ігровий ноутбук фізично старіє, тоді як середній робочий ноутбук може легко прослужити 20 років і більше.

Моральне старіння

Навіть якщо фізичні компоненти в хорошому стані, це не рятує техніку від морального старіння. Усе програмне забезпечення стає складнішим із кожним оновленням, програми та операційні системи оновлюються.

З’являються додаткові функції, які щоразу вимагають все більше і більше ресурсів комп’ютера. Основна причина морального старіння ноутбука – технічний прогрес, який поки що навряд чи зупиниться.

Якщо відкрити браузер на ноутбуці, якому 15 років, то якщо сучасний сайт таки вдасться відкрити, то все буде сильно гальмувати.

Топове залізо сприяє зниженню моральної старості пристрою, але з виходом Windows 11 і воно виявилося не актуальним — нова операційна система потребує апаратного криптографічного модуля TPM.

Поради щодо підвищення продуктивності ПК у Windows 11

Якщо ПК працює повільно, наведені нижче рекомендації можуть допомогти пришвидшити роботу. Поради наведено за порядком, тому почніть із першої. З’ясуйте, чи вирішує вона проблему, і за потреби перейдіть до наступної.  

1. Один із найкращих способів максимально ефективно використовувати ПК – переконатися, що у вас інстальовано найновішу версію Windows 11. Під час перевірки наявності оновлень ПК також шукатиме останні драйвери пристроїв, які можуть підвищити продуктивність ПК.

Перевірка наявності оновлень

Натисніть кнопку Пуск  і виберіть пункт Налаштування > Windows Update  > Перевірити наявність оновлень.

Виконайте одну з таких дій:

 • Якщо в рядку стану зазначено "Все оновлено", продовжуйте та перевірте наявність необов'язкових оновлень.

 • Якщо відображається стан "Оновлення доступні", після завантаження натисніть кнопку Інсталювати зараз.

Виберіть оновлення, які потрібно інсталювати, після чого виберіть Інсталювати.

Перезавантажте комп’ютер і подивіться, чи працює він краще.

Іноді може бути доступне необов'язкове оновлення, наприклад новий драйвер, що може допомогти.

 

Перевірка наявності необов'язкових оновлень

 1. Натисніть кнопку Пуск  і виберіть пункт Налаштування > Windows Update  > Додаткові параметри > Необов'язкові оновлення.
 2. Якщо доступні додаткові оновлення, виберіть їх і натисніть кнопку Завантажити & інсталювати.
 3. Перезавантажте комп’ютер і подивіться, чи працює він краще.

 

2. Велика кількість одночасно відкритих програм і браузерів тощо може уповільнити роботу комп’ютера. Велика кількість відкритих вкладок браузера одночасно може уповільнити його роботу. У такому разі закрийте всі програми, вкладки браузера тощо, які вам не потрібні, і перевірте, чи допомогло це прискорити роботу ПК. Якщо це не допомогло, перезавантажте ПК, а потім відкрийте лише потрібні програми та вікна браузера.

Перезавантаження ПК

 1. Натисніть кнопку Пуск  і виберіть пункт Живлення  > Перезавантажити .
 2. Після перезавантаження комп’ютера відкрийте тільки потрібні програми, а після закінчення роботи закрийте їх.

Іноді програми, зроблені для попередньої версії Windows, усе одно працюватимуть на Windows 11, але вони можуть уповільнювати роботу ПК. Якщо це відбувається після відкриття певних програм, відвідайте веб-сайт компанії-виробника програмного забезпечення, щоб завантажити оновлену версію, або запустіть засіб розв'язання проблем сумісності програм.

Запуск засобу розв'язання проблем сумісності програм

 1. Виберіть Пошук , введіть Виправлення неполадок у полі пошуку, а потім виберіть Виправлення неполадок настройки  > Інші засоби усунення неполадок .
 2. У розділі Інші натисніть кнопку Виконати поруч із пунктом Засіб усунення неполадок сумісності програм.
 3. Виберіть програму, з яким у вас виникли проблеми, а потім натисніть кнопку Далі та продовжуйте роботу засобу усунення неполадок.

Комп’ютер все одно працює повільно? Перейдіть до наступної підказки.

3. Windows 11 містить багато візуальних ефектів, таких як анімація та тіньові ефекти. Вони виглядають чудово, але вони можуть також використовувати додаткові системні ресурси та уповільнювати роботу комп’ютера. Це особливо стосується комп’ютерів з невеликим обсягом оперативної пам’яті (RAM).

Налаштування візуальних ефектів у Windows

 1. Виберіть Пошук, введіть Продуктивність, а потім виберіть Налаштувати зовнішній вигляд і продуктивність Windows у списку результатів.
 2. На вкладці Візуальні ефекти натисніть кнопку Налаштувати продуктивність > Застосувати.
 3. Перезавантажте комп’ютер і перевірте, чи прискорило це роботу комп’ютера.
 4. Під час увімкнення комп’ютера деякі програми автоматично запускаються та працюють у фоновому режимі. Можна вимкнути ці програми, щоб вони не запускалися під час запуску комп’ютера.

У багатьох програмах передбачено автоматичний запуск під час завантаження Windows. Ви не усвідомлюєте, що ці програми працюють, але вони швидко відкриваються, коли ви запускаєте їх. Ця функція корисна для програм, якими ви багато користуєтеся, але не для програм, які ви використовуєте нечасто, оскільки це збільшує час, необхідний для запуску Windows.

Знайдіть програми, які запускаються автоматично

Іноді можна з’ясувати, які програми запускаються автоматично, дивлячись на піктограми в області сповіщень, яка знаходиться в крайній правій частині панелі завдань. Спочатку перевірте, чи відображаються на панелі завдань програми, які не слід запускати автоматично. Щоб спробувати дізнатися ім'я програми, наведіть вказівник миші на піктограму. Переконайтеся, що вибрано параметр Відображати приховані піктограми , щоб не пропустити жодні програми.

Навіть після перевірки області сповіщень ви все одно можете пропустити деякі програми, що запускаються автоматично під час завантаження. Ось як можна знайти всі програми, які автоматично запускаються, та зупинити ті, які не потрібно запускати автоматично під час запуску Windows.

Відключення автоматичного запуску програм

 1. Натисніть кнопку Пуск , а потім виберіть елементи Налаштування > Програми  > Запуск .
 2. У розділі Програми, що запускаються під час завантаження знайдіть програму, автоматичний запуск якої потрібно вимкнути, і встановіть для неї значення Вимкнуто.

 

Примітка: Якщо ви вимкнете програму, а вона продовжуватиме запускатися автоматично під час запуску Windows, слід перевірити комп’ютер на наявність вірусів і зловмисних програм. 

 

Потрібна допомога? Замовляйте послугу Техномайстер
Ми допоможемо розв’язати проблеми з вашими пристроями за телефоном та з використанням програм віддаленої підтримки. Звертайтеся до спеціалістів цілодобово та без вихідних за 65 гривень на місяць.
609 (для замовлення послуги) callback-img callback-img
Рекомендовані статті
article-img
Чому ноутбук працює повільно і що з цим робити?
Так, комп’ютери влаштовані так, що згодом зазнають старіння — як морального, так і фізичного. Розглянемо ці два типи старіння комп’ютерної техніки.
Перейти link-arrow
article-img
Як заощадити мобільний трафік на смартфоні: 5 простих способів
Мобільний трафік за відсутності безлімітного тарифу бажано заощаджувати. Є 5 способів регулювати витрату мегабайтів та економити ресурси.
Перейти link-arrow
article-img
Як знайти втрачений та захистити дані на пристроях iPhone, iPad, iPod touch, Mac
Як налаштувати програму «Локатор» на пристроях iPhone, iPad, iPod touch і комп’ютері Mac.
Перейти link-arrow
article-img
Як знайти загублений пристрій Android?
Якщо ви загубите телефон або планшет Android чи годинник Wear OS (Samsung Galaxy, Google Pixel Watch або інші), їх можна знайти, заблокувати або видалити з них усі дані. Якщо ви додали обліковий запис Google на пристрій, функцію "Знайти пристрій" буде ввімкнено автоматично. Дізнайтеся, як знайти пристрій у випадку втрати.
Перейти link-arrow
article-img
Як заблокувати загублений пристрій Android або видалити з нього всі дані
Перейти link-arrow
article-img
Що робити, коли закінчилось вільне місце на Google Диск?
Ваш обсяг пам’яті використовується для Google Диска, Gmail і Google Фото. Якщо доступний обсяг пам’яті буде вичерпано, ви не зможете надсилати й отримувати листи.
Перейти link-arrow
article-img
Як налаштувати батьківський контроль в обліковому записі Google
Якщо у вашої дитини є власний обліковий запис Google, ви можете ввімкнути для нього батьківський контроль через додаток Family Link. Якщо ваша дитина віком до 13 років іще не має власного облікового запису Google, ви можете створити його й керувати ним у Family Link.
Перейти link-arrow
article-img
Як створити резервну копію даних пристрою Android і відновити їх
Ви можете створювати резервні копії контенту, даних і налаштувань телефона в обліковому записі Google. Цю інформацію можна відновити на тому самому або іншому телефоні Android.
Перейти link-arrow
article-img
Як очистити кеш і видалити файли cookie?
Якщо ви користуєтеся веб-переглядачем, як-от Chrome, деяка інформація зберігається в кеші й файлах cookie. Інколи її потрібно видалити, щоб розв'язувати певні проблеми з завантаженням сайтів, їх форматуванням тощо.
Перейти link-arrow
article-img
Як змінити мову у браузері?
Ці поради допоможуть вам змінити мову сервісів Google у браузері. Мову мобільних застосунків потрібно змінювати в налаштуваннях мови на пристрої.
Перейти link-arrow
Потрібна допомога? Замовляйте послугу Техномайстер
Ми допоможемо розв’язати проблеми з вашими пристроями за телефоном та з використанням програм віддаленої підтримки. Звертайтеся до спеціалістів цілодобово та без вихідних за 65 гривень на місяць.
609 (для замовлення послуги) callback-img